Jan Kunze (*1976) je básník, textař, muzikant, dramaturg a kurátor výstav výtvarného umění.

Dosud vydal tři básnické sbírky, které vyšly v několika vydáních. Jeho texty byly publikovány v literárních sbornících, antologiích a literárních časopisech. Je redaktorem a jedním ze zakladatelů nezávislého nakladatelství Perplex, které se zaměřuje především na vydávání současné české poezie. S nakladatelstvím Perplex organizuje básnické maratony, cyklus autorských čtení Nadějné vyhlídky a další akce spojené s literaturou.

Je frontmanem hudebních skupin KOFE-IN a Munroe, se kterými vydal několik alb, natočil řadu videoklipů, koncertoval na festivalech a v klubech po celé republice. Spolupracoval nebo byl hostem v mnoha dalších hudebních a muzikálových projektech, např. Abendland. Se skupinou KOFE-IN získal několik hudebních ocenění.

Více než 15 let působí jako kurátor výstav výtvarného umění. Během této doby realizoval více než stovku výstav a jako hlavní kurátor vedl několik let Dům umění v Opavě. 12 let byl kurátorem Galerie Obecního domu v Opavě. K vybraným projektům edičně připravil knihy a katalogy opatřené autorskými texty. Od druhé poloviny roku 2020 působí jako kurátor Galerie UFFO v Trutnově a od května 2021 rovněž jako ředitel centra současného umění EPO1 s vystavní plochou 3 400 m², která se rozkládá na 5 podlažích zrekonstruované historické budovy prvorepublikové elektrárny.

Připravil, inicioval a realizoval více než 1500 kulturních pořadů, akcí, festivalů, koncertů, přednášek, výstav a happeningů. Od roku 2008 do roku 2020 byl hlavním dramaturgem kulturní organizace OKO, připravoval program pro Klub ART, regionální festival nového divadla Malá Inventura, hudební přehlídku Jazz Context, Majáles v Opavě, Básnický maraton atd. Organizuje akce, které oživují veřejný prostor.

Několik let byl členem programové rady Slezského zemského muzea a členem připraveného výboru festivalu Bezručova Opava. Je členem Akademie populární hudby, která uděluje Ceny Anděl a mezinárodního kulturního networku Nová síť, který podporuje živé umění, spolupráci v kultuře a rozvoj občanské společnosti. Od roku 2016 spolupracuje s Galerií Jaroslava Fragnera, která každoročně pořádá letní Landscape festival